poniedziałek, 24 października 2011

Telefonia przyszłości?


Telefonia przyszłości?

telefon ipRozwój technologiczny nierzadko przekłada się na atrakcyjne rozwiązania dla tych, którzy z nowych rozwiązań będą korzystać. Ostatnio coraz popularniejsza staje się tzw. telefonia internetowa, która daje możliwość znacznych oszczędności na połączeniach telefonicznych, a nawet posiada opcję prowadzenia rozmów za darmo.
Telefonia internetowa, określana popularnie skrótem VoIP, to technologia, która wykorzystuje Internet do transmisji głosu wraz z dedykowanymi ku temu protokołami IP. Mechanizm tego przekazu pozwala na wykonywanie połączeń z pominięciem operatorów tradycyjnych sieci telefonicznych.
Daje to możliwość znacznej redukcji kosztów rozmów telefonicznych. Specjaliści szacują, że telefonia IP pozwala na oszczędności do 30% przy połączeniach do sieci komórkowych i do 70% przy połączeniach międzymiastowych, w porównaniu do tradycyjnych usługodawców.
Istotne również jest to, iż operatorzy VoIP oferują rozmowy za darmo dla wszystkich użytkowników będących w jednej sieci. Coraz częściej także mówi się o tym, że bezpłatne połączenia mają być realizowane również pomiędzy różnymi usługodawcami telefonii IP, pod warunkiem, że rozmówcy korzystają z technologii VoIP. Telefonia internetowa oferuje również usługi dodatkowe, takie jak: poczta głosowa, blokady połączeń na określone numery np. 0 700, zastrzeżenie numeru, skrócone wybieranie, itp..
Każda nowa technologia niesie ze sobą nie tylko plusy, ale również minusy. W przypadku telefonii IP najczęściej wymienia się jej konkretne ograniczenia. Po pierwsze wymaga ona dostępu do szerokopasmowego Internetu, czyli łącza o odpowiedniej jakości. Ponadto, często potrzebny jest również dedykowany telefonii internetowej sprzęt, którego koszt przekracza cenę tradycyjnego aparatu telefonicznego.
Dla niektórych dużym ograniczeniem telefonii IP jest fakt, iż przestaje ona działać, gdy nastąpi awaria sieci energetycznej i zniknie napięcie zasilania. Co więcej, według ekspertów kwestia bezpieczeństwa transmisji danych w tej technologii nadal pozostawia wiele do życzenia. Warto zatem stosować rozmaite praktyki bezpieczeństwa oraz wymagać od usługodawców telefonii internetowej, by dostarczyli odpowiednich zabezpieczeń wbudowanych w oferowane produkty.
Czy zatem VoIP stanie się telefonią przyszłości? Wprawdzie nie jest to do końca przesądzone, jednakże dynamiczny rozwój telefonii IP sugeruje, iż może tak się stać. Jak będzie? Czas pokaże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz